21.2 C
19-mai-2024

CM 2014, ziua 29 | Germania – Argentina 1-0. Germania, la al patrulea titlu mondial din istorie. Messi, Balonul de Aur al turneului final

• Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Schweinsteiger, Kramer (Schurrle 32) – Muller, Kroos, Ozil (Mertesacker 120) – Klose (Gotze 88)Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Enzo Pérez (Gago 86), Biglia, Mascherano – Messi, Higuaín (Palacio 78), Lavezzi (Aguero 46)

01:03 Nemţii primesc medaliile de campioni mondiali, iar Philipp Lahm ridică trofeul deasupra capului. Momente istorice pe ”Maracana”…

00:58 Messi e al cincilea jucător care nu cucereşte trofeul, dar care e răsplătit cu Balonul de Aur al turneului final. S-a întâmplat în 1998, cu Ronaldo, în 2002, cu Oliver Kahn, în 2006 cu Zinedine Zidane şi în 2010 cu Diego Forlan.

00:55 ”Suntem campioni mondiali”, scriu nemţii de la ”Bild”, asemuindu-l pe Gotze cu un ”zeu al fotbalului”. Între timp, Manuel Neuer primeşte ”mânuşa de aur”, în timp ce Messi a cucerit ”Balonul de Aur” al turneului final din Brazilia.

00:47 Golul lui Gotze a venit din pasa lui Schurrle, ambii jucători fiind rezerve în această partidă. E primul gol marcat în finala Cupei Mondiale în care au contribuit exclusiv rezerve.

00:46 Toate cele patru victorii reuşite de Germania la Cupa Mondială au venit la o diferenţă de un gol: 3-2 cu Ungaria (1954), 2-1 cu Olanda în 1974, 1-0 cu Argentina (1990) şi 1-0, după prelungiri, cu Argentina în 2014.

00:43 Momentul în care Joachim Low l-a introdus pe Mario Gotze, în minutul 88, momentul care a schimbat soarta partidei. Germania a fost echipa care a dominat partida, care deşi nu a ratat cele mai mari ocazii, a fost mai prezentă în joc şi care a meritat să câştige acest trofeu. În afara unor ocazii răzleţe, precum cea a lui Higuain sau cea a lui Palacio, argentinienii nu au reuşit să lege jocul, iar Messi a fost o umbră a jucătorului care trebuia să decidă partida.

00:40 Argentinienii plâng pe teren, jucătorii lui Sabella nu reuşesc încă să înţeleagă ce se întâmplă. E drept, Germania a meritat să câştige turneul final, poate şi pentru că Argentina nu a fost suficient de eficientă în ofensivă. Higuain sau Lavezzi nu au reuşit să fie periculoşi, iar Messi nu a reuşit să facă diferenţa într-un meci în care nemţii au dat lovitura în minutul 112, prin Gotze.

00:38 2006 – Italia, 2010 – Spania, 2014 – Germania. Nemţii au patru titluri mondiale în acest moment, egalând Italia într-un top istoric dominat de Brazilia, cu 5 trofee.

00:34 Ultima fază a partidei e o lovitură liberă a lui Messi, de la 30 de metri! ”Decarul” argentinian trage mult peste poartă, iar Germania e noua campioană mondială!

00:31 Romero nu mai primise gol de 485 de minute la turneul final, a treia cea mai lungă serie din istorie de la Campionatul Mondial.

00:28 Germania are 18 goluri la acest Mondial, cele mai multe pentru o echipă de la Brazilia în 2002. Atunci, sud-americanii au câştigat Cupa Mondială.

00:25 GOOOOOOOOOOOOL GERMANIA!!! (GOTZE 112). Schurrle atacă senzaţional în banda stângă, centrează excelent pentru Gotze, iar atacantul lui Bayern înscrie cu o reluare din cădere pe lângă Romero!

00:21 Bastian Schweinsteiger e lovit puternic de Aguero cu cotul în pomete. Mijlocaşul german e scos în afara terenului, după ce a suferit o rană deschisă. Aguero mai avea un cartonaş galben şi trebuia să fie eliminat de arbitrul Nicola Rizzoli.

00:18 Schimbările lui Sabella încep să fie criticate. Lavezzi şi Higuain au fost scoşi, dar Palacio şi Aguero nu s-au remarcat decât prin ratări. În plus, cei doi puteau fi doi executanţi buni ai loviturilor de departajare.

00:16 Se încheie prima repriză de prelungiri. Meciul se îndreaptă spre lovituri de departajare, cele două echipe par stoarse de puteri, iar Messi chiar a vomitat din nou pe teren şi pare incapabil să mai facă diferenţa.