21.1 C
19-mai-2024

Simona Halep a depăşit-o pe Serena Williams

Simona Halep, aflată acum pe poziţia a treia în clasamentul WTA, a depăşit-o pe Serena Williams la capitolul câştiguri financiare în acest an.

Simona Halep, 22 de ani, a câştigat anul acesta din tenis 2.524.496 de dolari, depăşind-o pe americanca Serena Williams, actualul numărul unu mondial, care a avut câştiguri din tenis, anul acesta, de 1.898.704 dolari. Românca este depăşită în clasamentul câştigurilor doar de chinezoiaca Na Li şi de rusoaica Sharapova, care a învins-o în finala de la Roland Garros. Na Li a câştigat până în prezent 3.299.218 dolari, iar Sharapova 3.691.106 dolari.

Suma totală câştigată de Halep în carieră se ridică la  5.162.953 dolari. Halep s-a calificat în semifinalele Wimbledon, acolo unde va juca împotriva canadiencei Eugenie Bouchard. Pentru calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat 780 puncte WTA şi un cec de 440.000 lire sterline.

Bouchard, 20 de ani, locul 13 în ierarhia WTA, a fost deja semifinalistă la Australian Open şi Roland Garros. Ea a pierdut singurul său meci împotriva Simonei Halep, care a avut loc în acest an în martie, în optimile de finală ale turneului Indian Wells. Românca s-a impus atunci cu 6-2, 1-6, 6-4.