27.5 C
03-iun.-2024

Înfrângere amicalã

HC Vaslui – Stiinta II Bacãu 41-44 (18-22)

ECHILIBRAT… Handbalistii vasluieni au pierdut la limitã amicalul cu Stiinta II Bacãu, scor 44-41 (22-18). Partida disputatã în Sala Polivalentã din Vaslui a fost una echilibratã, dar bãcãuanii s-au descurcat mai bine în momentele cheie ale jocului si s-au impus.

HC Vaslui a pierdut amicalul cu Stiinta II Bacãu. Elevii pregãtiti de Leonard Bibirig au cedat cu 41-44, dupã o partidã în care bãcãuanii le-au pus probleme serioase vasluienilor. La pauzã, scorul era 22-18, vasluienii au mai recuperat în repriza secundã dar insuficient pentru a obtine victoria. S-a mai jucat o reprizã suplimentarã de 20 de minute, în care Leonard Bibirig a folosit si ceilalti jucãtori pe care îi are la dispozitie. De aceastã datã, Vasluiul s-a impus cu scorul de 17-16. Vineri, 18 aprilie, HC Vaslui va mai sustine un alt meci de pregãtire, de data aceasta la Bacãu, împotriva vicecampioanei României, Stiinta Bacãu. Pe 24 aprilie, handbalistii vasluieni vor evolua în campionat, în deplasare, cu HC Buzãu, dupã care vor disputa finala seriei, pe 4 mai, în deplasare, cu CSM Cãlãrasi. În clasamentul seriei A, HC Vaslui se aflã pe primul loc cu 57 de puncte, cu trei mai multe decât CSM Cãlãrasi, formatie care are si o partidã mai putin jucatã.