22.9 C
01-iun.-2024

HC Vaslui, locul doi la Cupa Vasluiului (foto)

LUPTÃ…Handbalistii antrenati de Leo Bibirig si Laurentiu Cozma nu au reusit sã câstige trofelul pus în joc de autoritãtile locale, cu ocazia zilei municipiului Vaslui. Acestia au fost învinsi în finala de echipa din Liga Nationalã, Dinamo Bucuresti, cu scorul de 29-26.

În prezenta primarului Vasile Pavãl, a cincea editie a Cupei Municipiului Vaslui la handbal masculin si-a desemnat sâmbãtã câstigãtoarea.Dupã ce cu o zi înainte au trecut fãrã probleme de CSU Suceava (29-26) si Olimpus 85 Chisinãu(47-27), HC Vaslui nu a mai putut sã se impunã în fata celei de-a patra participante la aceastã competitie, Dinamo Bucuresti, pierzând finala cu scorul de 29-26. Oaspetii au început în forta partida si în minutul 6 conduceau deja cu patru goluri diferentã, scor 1-5. Elevii lui Bibirig au mai echilibrat situatia abia la mijlocul primei reprize, atunci când au reusit sã preia conducerea jocului si a scorului. Cu toate acestea alb-rosii au intrat la vestiare cu un gol avantaj, scor 17-16. A doua reprizã s-a desfãsurat cu dinamovistii aflându-se la conducerea jocului si din cauza vasluienilor care s-au întrecut în ratãri. Scor final 29-26 pentru bucuresteni si primarul Vasile Pavãl s-a vãzut nevoit sã acorde trofeul competitiei celor de la Dinamo.