13 C
21-mai-2024

Juniorii Vasluiului au mai pus mâna pe un trofeu

JOS PÃLÃRIA…Dupã o evolutie ireprosabilã pe toatã durata turneului, Sporting Juniorul Vaslui a reusit sã câstige si trofeul Brasov Cup, fiind cei mai buni fotbalisti la grupa lor de vârstã, Under13. Acestia au mers din victorie în victorie pânã în finalã, unde au dat de pãmânt cu AC Proluceafãrul, echipa la care activeazã si fiul lui Gicã Popescu. Scor final 4-0 si micii vasluieni încep sã câstigã trofee pe bandã rulantã.

Dupã ce si-au asigurat prezenta la turneul final al Cupei Campionilor Europeni, competitie ce se va desfãsura în luna septembrie la Burgas (Bulgaria), Sporting Juniorul Vaslui si-au mai trecut în cont încã o performantã. Participarea la Brasov Cup a fost exact asa cum se asteptau cei care s-au ocupat de pregãtirea micilor fotbalisti: ireprosabilã. Micii fotbalisti vasluieni au trecut fãrã emotii de grupã dupã ce au reusit sã se impunã în toate meciurile din prima etapã: 3-0 cu Pandurii Târgui Jiu, 1-0 cu formatia bulgarã Goran Pandev si 6-1 cu Forex Brasov. Ajunsã în sferturi, echipa antrenatã de Ionut Chiochiu a trecut si de FC Brasov cu scorul de 1-0. Nici semifinalele nu le-au dat emotii juniorilor, acestia impunându-se la finalul celor 50 de minute cu scorul de 2-0 în fata celor de la FC Caracal. Ajunsã în ultima etapã a competiei, echipa galben-verde mai avea de trecut doar un hop pânã la câstigãrea marelui trofeu, hop ce se numea AC Proluceafãrul, echipã sustinutã de marele fotbalist Gicã Popoescu. Deja obisnuiti cu aerul tare de pe cele mai înalte trepte al podiumurilor, juniorii vasluieni au avut o evolutie încântãtoare, reusind practic sã dea de pãmânt cu adversara sa. Scor final 4-0 si Sporting Juniorul Vaslui mai adaugã un trofeu în vitrina care încet, încet devine neîncãpãtoare.