30.3 C
Vaslui
03-iun.-2024

Bronz la Turneul Final pentru rugbystii U18 de la C.S.S Bârlad

MÂNDRI Echipa Clubului Scolar Sportiv (C.S.S.) Bârlad a reusit sã facã o figurã frumoasã la Turneul Final de Rugby Under 18, clasându-se pe un binemeritat loc 3. Sportivii bârlãdeni ar fi putut obtine biletele pentru finalã, însã s-au împotmolit (la propriu, dupã o furtunã teribilã) în meciul cu C.T.M.R.T.F. Bucuresti, pierzând cu 20 – 5. În ultimul meci din grupe, C.S.S. Bârlad a învins la pas R.C.M. Galati, cu scorul de 36 – 18. Finala mare s-a jucat între douã echipe din Bucuresti: C.S.A. C.S.S.3 Steaua, câstigãtoarea din Grupa Rosie, si C.T.M.R.T.F. Bucuresti, prima clasatã în Grupa Albastrã. Trofeul a revenit în cele din urmã stelistilor, dupã o partidã extrem de disputatã (scor 17 – 11). Cunoscându-se primele douã clasate la acest turneu, bârlãdenii au jucat finala micã, în compania celor de la C.S.O. Pantelimon Bucuresti. “A fost o primã reprizã exceptionalã. De mult nu am mai vãzut un joc atât de bun. Jucãtorii nostri au dat pe teren tot ce au avut mai bun, astfel cã la pauzã aveam deja 31 – 3. A doua reprizã a fost ceva mai echilibratã. Adversarii s-au apãrat mult mai bine si nu ne-au lãsat punctãm. De asemenea, ei au beneficiat de trei lovituri de pedeapsã pe care le-au fructificat. Chiar si asa, scorul final a fost de 31 – 22, astfel cã noi ne-am clasat pe pozitia a treia. Sunt mândru de bãieti si îi felicit pentru ceea ce au arãtat aici. Bucuria e si mai mare când vãd cã din urmã vine o generatie extraordinar de bunã, pãstrând vie traditia sportului cu balonul oval la Bârlad”, a declarat prof. Ioan Harnagea, unul din cei doi antrenori (alãturi de prof. Iulian Iftene) ai echipei C.S.S. Bârlad Under 18. Bârlãdenii au fost lãudati într-un mod original pentru prestatia avutã în Finala micã, cu C.S.O. Pantelimon pe site-ului www.super-liga.ro: “partida a debutat în fortã, Bârladul preluând conducerea si obtinând un avans considerabil în aceste prime 30 de minute. Practic, jucãtorii Bârladului au marcat puncte, cam câte minute au si jucat, totalizând la pauzã nu mai putin de 31 de puncte”.