15.6 C
20-mai-2024

Victorie importantã pentru Rugby Club Bârlad (foto)

DETERMINARE… Rugby Club Bârlad a reusit sâmbãtã, 27 aprilie, sã se impunã cu scorul de 17 – 10 în fata echipei C.S. Stiinta Petrosani, într-un meci contând pentru Divizia Nationala de Rugby seniori. A fost un meci echilibrat, cu faze spectaculoase, dar si cu câteva momente tensionate. Prof. Ioan Harnagea, antrenorul R.C. Bârlad, a luat foc la o faza controversatã, când unul dintre jucãtorii de bazã nu a mai putut intra în teren dupã o usoarã accidentare. Dupã o discutie aprinsã cu arbitrii, acesta a fost trimis în tribune. Chiar si asa, sportivii bârlãdeni au fãcut un meci de zile mari, obtinând la final punctele necesare pentru a-si consolida pozitia în play-off.

Aproape 200 de spectatori au venit sâmbãtã, de la ora 10.00, pe stadionul Rulmentul, sã-si încurajeze echipa favoritã într-un meci contând pentru Divizia Nationala de Rugby seniori. R.C. Bârlad a întâlnit ocupanta locului trei în clasament, C.S. Stiinta Petrosani, echipã care a efectuat deplasarea cu gândul doar la victorie, având neaparat nevoie de puncte pentru a nu se depãrta de echipele fruntase. În prima reprizã gazdele au fãcut un joc frumos, legat, cu faze spectaculoase care au ridicat publicul în picioare. Bârlãdenii s-au apãrat agresiv, nepermitându-le oaspetilor sã puncteze. Partida a fost întreruptã pentru câteva minute când unul dintre jucãtorii de bazã ai echipei gazdã s-a accidentat usor si a avut nevoie de îngrijiri medicale, iar când a revenit pe teren a fost anuntat cã nu mai poate juca, deoarece se efectuase deja o schimbare definitivã. Antrenorul bârlãdenilor, prof. Ioan Harnagea, a luat foc la aceastã fazã, schimbând replici dure cu arbitrii. De supãrare, acesta a rupt acreditarea jucãtorului accidentat, lucru care a fost pedepsit cu un loc în tribune. Prima reprizã, dominatã clar de bârlãdeni, s-a încheiat cu scorul de 14 – 0. În cea de-a doua reprizã, oaspetii au efectuat câteva schimbãri care au pus în dificultate jucãtorii gazdã. Pentru a echilibra jocul, pe teren a intrat si antrenorul jucãtor al echipei C.S. Stiinta Petrosani, astfel cã în doar câteva minute oaspetii si-au trecut în cont 10 puncte. Sustinuti de public, sportivii bârlãdeni au reusit sã se mobilizeze si pânã la final au mai marchat încã trei puncte. “Scorul de 17 – 10 reprezintã exact ceea ce s-a întâmplat în teren. Noi am fãcut o primã reprizã foarte bunã. În schimb, în cea de-a doua parte, oaspetii au efectuat schimbãri importante si ne-au pus de câteva ori în dificultate. Am intrat în jocul lor si am fãcut greseli de tehnicã individualã pe care o sã trebuiascã pe viitor sã le remediem. Rezultatul ne multumeste deoarece ne consolideazã pozitia în play-off. Asa vrea sã mai mentionez cã regret iesirea din prima reprizã, însã am vrut sã-i apostrofez pe arbitri pentru cã au spus un lucru si au fãcut cu totul altceva. Mi-au scos din joc un bãiat foarte bun, jucãtor de baza, care poate schimba soarta unei partide”, a declarat prof. Ioan Harnagea, antrenorul echiperi R.C. Bârlad. Sportivii nostri se vor bucura de o minivacantã cu ocazia sãrbãtorilor de Paste, dupã care vor relua pregãtirile pentru urmãtoarea partidã, cu R.C.M. Galati.