22.9 C
19-mai-2024

Liga Campionilor. FC Barcelona – PSG 1-1. Juventus – FC Bayern München 0-2. Catalanii şi bavarezii merg în semifinale

FC Barcelona şi Bayern Munchen completează, alături de Borussia Dortmund şi Real Madrid, tabloul semifinalelor Ligii Campionilor.

FC Barcelona s-a calificat, aseară, în semifinalele Ligii Campionilor. Spanioli au remizat, pe teren propriu, cu PSG, scor 1-1 (în tur 2-2), şi nu au fost scutiţi de emoţii. Fără Lionel Messi, care a luat loc pe banca de rezerve, din cauză că nu a fost refăcut complet, catalanii s-au văzut conduşi după reuşita lui Pastore, din minutul 50. Simţind că Barcelona poate rata cea de-a şasea calificare consecutivă în semifinalele Ligii Campionilor, Messi a riscat şi a intrat pe teren. Schimbarea a avut efect, iar Pedro a egalat în minutul 71. Finalul i-a găsit pe francezi în atac, dar catalanii au rezistat şi s-au calificat.

În cealalată partidă, Juventus a pierdut, pe teren propriu, cu Bayern, scor 0-2, la fel ca şi în tur. Nemţii merg fără probleme în semifinale, după ce, în această seară au învins prin golurile lui  Mandzukici (64) şi C. Pizarro (90+2).

Tragerea la sorţi a semifinalelor Ligii Campionilor va avea loc vineri, de la ora 13.00.
Barcelona – PSG 1-1
Stadion: „Camp Nou”, Barcelona
Marcator (i): Pedro (71) / Pastore (50)
Arbitru: Björn Kuipers

BARCELONA (4-3-3): Víctor Valdés – Dani Alves, Piqué, Adriano, Jordi Alba – Xavi, Sergio Busquets, Andrés Iniesta – Pedro, Cesc Fàbregas, David Villa
Antrenor: Tito Vilanova

PSG (4-4-2): Salvatore Sirigu – Christophe Jallet, Thiago Silva, Alex, Maxwell – Lucas Moura, Verratti, Motta – Pastore, Ibrahimovic,  Lavezzi
Antrenor: Carlo Ancelotti (ITA)

Arbitri: Björn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra – Angelo Boonman (Olanda)

LIVE

Partida s-a terminat.

Min. 71. GOOOLLL Barcelona. Pedro a şutat imparabil şi a egalat situaţia

Messi a intrat pe teren în minutul 61, chiar dacă argentinianul riscă să se reaccidenteze.

Min. 50. GOOOLLL PSG!!! Pastore a finalizat un contraatac al francezilor.

A început partea secundă.

La pauză scorul este 0-0.

Meciul a început.

Juventus – Bayern 0-2
Stadion: „Juventus Arena”, Torino
Marcator (i): Mandzukici (64), C Pizarro (90+2)
Arbitru: Carlos Velasco Carballo

JUVENTUS (3-5-2): Gianluigi Buffon – Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini – Padoin, Pogba, Pirlo, Marchisio, Asamoah – Quagliarella, Vucinic
Antrenor: Antonio Conte

BAYERN (4-5-1): Neuer – Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba  – J. Martinez, Schweinsteiger – Robben, T. Muller, Ribery – Mandzukici
Antrenor: Jupp Heynckes

Arbitri: Carlos Velasco Carballo – Roberto Alonso Fernandez, Juan Carlos Yuste Jimenez – Roberto Diaz Perez Del Palomar (Spania)