22.9 C
Vaslui
19-mai-2024

Liga Campionilor: Málaga – Dortmund 0-0, Real Madrid – Galatasaray Istanbul 3-0

Asearã s-au disputat ultimele douã partide din mansa întâi a sferturilor de finalã ale Ligii Campionilor la fotbal. Favoritele au luat o primã optiune pentru calificarea în semifinale. Returul e programat sãptãmâna viitoare.

Meciuri tari asearã în UEFA Champions League.

Málaga, marea revelatie a actualului sezon, a primit vizita Borussiei Dortmund, campioana Germaniei.

Spaniolii au avut sansã, mai ales în prima reprizã, dar si-au si jucat sansa, reusind în cele din urmã un egal, fãrã gol primit, care o mentine în cãrtile calificãrii.

Meciul de pe La Rosaleda a fost deosebit de spectaculos.

La Madrid, ghinionul, dar si arbitrajul au privat-o pe Galatasaray de un rezultat mai bun pe Bernabeu.

Real s-a impus cu 3-0 si e practic în semifinale. Ca sã stea în returul de la Istanbul, Sergio Ramos a cersit un cartonas galben în prelungirile meciului. Si l-a primit.

Va fi astfel … curat în semifinale!

Málaga CF – Borussia 0-0
Marcator (i):
Estadio La Rosaleda, Málaga

Málaga CF (4-4-2): 13 Willy – 2 Jesús Gámez, 5 Martín Demichelis, 3 Weligton (C), 25 Vitorino Antunes, 7 Joaquín, 8 Jérémy Toulalan, 16 Manuel Iturra, 22 Isco, 10 Julio Baptista, 9 Javier Saviola
Rezerve: 1 Idriss Kaméni, 4 Diego Lugano, 6 Ignacio Camacho, 17 Duda, 21 Sergio Sánchez, 24 Roque Santa Cruz, 27 Portillo
Manager: Manuel Pellegrini

Borussia (4-5-1): 1 Roman Weidenfeller – 26 Lukasz Piszczek, 4 Neven Subotic, 27 Felipe Santana, 29 Marcel Schmelzer, 11 Marco Reus, 8 Ilkay Gündogan, 10 Mario Götze, 5 Sebastian Kehl (C), 19 Kevin Großkreutz, 9 Robert Lewandowski
Rezerve: 6 Sven Bender, 7 Moritz Leitner, 18 Nuri Sahin, 20 Mitchell Langerak, 21 Oliver Kirch, 23 Julian Schieber. 32 Leonardo Bittencourt
Manager: Jürgen Klopp

Arbitri: Jonas Eriksson – Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark – Stefan Wittberg (Suedia)

LIVE
min. 3: Borussia dominã jocul
min. 7: o contrã a gazdelor si Saviola suteazã în pasa lateralã
min. 14: Borussia rateazã o ocazie euriasã prin Götze, care, scãpat singur spre poarta adversã, suteazã slab
min. 18: Götze scapã singur cu portarul advers, dar Willy apãrã si de aceastã datã
min. 29: Borussia joacã ÎNCÂNTÃTOR, dar rateazã INCREDIBIL
min. 29: Saviola a fost gata gata sã marcheze pentru Malaga!!!
min. 45: final de primã reprizã absolut SUPERB; gazdele rateazã si ele

PAUZÃ

min. 46: a început meciul
min. 62: meciul e la fel de spectaculos ca si în prima reprizã; lipsesc însã golurile

FINAL
//////////////////////

Real Madrid – Galatasaray 3-0
Marcator (i): Ronaldo 9, Benzema 29, Higuaín 74
Estadio Santiago Bernabéu, Madrid

Real (4-5-1): 41 Diego López – 15 Mickaël Essien, 2 Raphael Varane, 4 Sergio Ramos (C), 5 Fábio Coentrão, 22 Ángel Di María, 6 Sami Khedira, 10 Mesut Özil, 14 Xabi Alonso, 7 Cristiano Ronaldo, 9 Karim Benzema
Rezerve: 3 Pepe, 8 Kaká, 12 Marcelo, 13 Antonio Adán, 17 Álvaro Arbeloa, 19 Luka Modric, 20 Gonzalo Higuaín
Manager: José Mourinho (POR)

Galata (4-3-1-2): 25 Fernando Muslera – 27 Emmanuel Eboué, 26 Semih Kaya, 13 Dany Nounkeu, 11 Albert Riera, 4 Hamit Altintop, 10 Felipe Melo, 14 Wesley Sneijder, 8 Selcuk Inan (C), 17 Burak Yilmaz, 12 Didier Drogba
Rezerve: 5 Gökhan Zan, 19 Umut Bulut, 22 Hakan Balta, 35 Yekta Kurtulus, 53 Nordin Amrabat, 55 Sabri Sarioglu, 67 Eray Iscan
Manager: Fatih Terim
Arbitri: Svein Oddvar Moen – Kim Thomas Haglund, Frank Andas – Sven Erik Midthjell (Norvegia)

LIVE
min. 3: Benzema rateazã pe un contraatac
min. 8: Galata are initiativa; Real s-a retras intentionat si asteaptã sã loveascã pe contraatac
min. 9: inevitabilul se produce! apãrarea Galatei a fost surprinsã de o contrã a Realului; Özil l-a deschis pe Ronaldo, care a marcat cu un lob frumos
min. 12: Drogba rateazã egalarea; ivorianul a sutat de la 16 metri pe lângã poarta Realului
min. 29: Benzema marcheazã
min. 44: Eboué rateazã o mare ocazie pentru Galata, sutul sãu fiind respins de portarul Realului

PAUZÃ

min. 46: a început partea a doua
min. 63: Galata forteazã marcarea unui gol; rateazã însã
min. 74: Higuaín, intrat în repriza secundã, marcheazã cu capul
min. 90: Serio Ramos vede cartonasul galben; a lovit mingea dupã fluierul arbitrului; Ramos nu va juca în meciul retur; gestul lui Ramos a pãrut intentionat, tocmai pentru a sta la Istanbul în conditiile în care returul nu mai conteazã la acest scor