15.6 C
20-mai-2024

Douã reprize diferite

HC Vaslui – Poli Iasi 42-33 (16-20)

AU FORTAT O REPRIZÃ… HC Vaslui a învins Politehnica Iasi, scor 42-33 (16-20), într-un meci amical disputat sâmbãtã, în Sala Polivalentã din Vaslui. Marti, vasluienii ar trebui sã dispute o nouã partidã de verificare, împotriva echipei din prima ligã, CSM Ploiesti, însã nu au primit încã confirmarea prahovenilor.

Pentru a-si mentine jucãtorii în prizã, Leonard Bibirig a programat douã partide verificare, în pauza competitionalã datoratã meciurilor echipei nationale. În primul amical, Vasluiul a dat piept cu Politehnica Iasi, echipã pe care a reusit sã o învingã la scor, 42-33 (16-20). Elevii lui Bibirig nu au luat în serios amicalul si s-au vãzut condusi la pauzã cu patru goluri. Însã, de la cabine a revenit o altã echipã a Vasluiului, care a întors rezultatul foarte repede, reusind sã obtinã o victorie categoricã, la o diferentã a nouã goluri! La finalul jocului, antrenorul echipei, Leonard Bibirg s-a declarat dezamãgit de modul cum au tratat jucãtorii sãi partida amicalã cu Poli Iasi. „Ratãm prea mult, mai ales pe contraatacuri. La antrenamente totul iese bine, în schimb la meciuri situatia e altfel. Eu sper sã îi fac sã înteleagã cã fiecare meci trebuie tratat la fel, dacã vrem sã nu ne facem de râs”, a spus Leonard Bibirig. Returul Diviziei A se va relua sâmbãtã, 6 aprilie, Vasluiul urmând sã evolueze în deplasare, la Piatra-Neamt.