20.1 C
11-mai-2024

SUPERIORI

ACS Teleorman Alexandria – HC Vaslui 23-31 (13-13)

REVANSÃ… Gustul rãzbunãrii e cel mai dulce. Dupã egalul din tur, Vasluiul s-a revansat si a învins fãrã mari emotii la Alexandria, dupã o reprizã secundã de exceptie. Moldovanu, Ragea si Anton au fost cei mai buni marcatori ai echipei, cei trei marcând 17 din cele 31 de goluri ale echipei.

Meciul de la Alexandria nu a semãnat deloc cu partida tur, în care vasluienii nu au fãcut un meci grozav pierzând un punct important în economia clasamentului. De data aceasta, teleormãnenii nu au rezistat decât 30 de minute, repriza secundã apartinând în totalitate vasluienilor. Prima reprizã a fost una echilibratã, în care elevii lui Bibirig au întâmpinat ceva probleme, în special în faza de atac. Gazdele s-au tinut aproape de HC Vaslui, iar la pauzã cele douã echipe se aflau la egalitate, 13-13. Handbalistii lui Leonard Bibirg s-au descãtusat dupã pauzã. Au profitat de greselile adversarilor si s-au distantat la cinci goluri (23-17) la mijlocul reprizei secunde. Finalul a apartinut în totalitate vasluienilor, care au marcat gol dupã gol, obtinând o victorie categoricã, scor 31-23. Pentru HC Vaslui au înscris: Moldovanu (7), Ragea si Anton (câte 5), Barac (4), Bejinariu si Nemenco (câte 3), Arbone, Dospinescu, Caciuc si Eros (câte un gol). Dupã cea de-a XV-a etapã, Vasluiul se aflã pe locul patru cu 24 de puncte. În runda urmãtoare, sâmbãtã, 2 martie, handbalistii vasluieni vor primi vizita Universitãtii Galati.