17 C
02-mai-2024

Prima victorie din Antalya

SUCCES…Mijlocasul Vasluiului în vârstã de 19 ani, Nicusor Stanciu, a adus sâmbãtã prima victorie a „galben-verzilor” din stagiul de pregãtire din Antalya. Fotbalistul a fost singurul marcator din partida cu rusii de la Krylia Sovetov, înscriind la doar trei minute de la startul partidei. Cea mai mare absentã din lotul Vasluiului a fost Marius Niculae, care a luat din nou drumul Chinei pentru o nouã serie de negocieri.

FC Vaslui a înregistrat sâmbãtã primul succes din stagiul de pregãtire din Antalya, învingând cu scorul de 1-0 ocupanta pozitiei a 14-a din campionatul Rusiei, Krylia Sovetov. „Galben-verzii” si-au adjudecat victoria dupa doar 3 minute de joc, când mijlocasul Vasluiului, Nicusor Stanciu a luat o faza pe cont propriu, a trecut cu usurintã de doi adversari si a deschis imediat scorul. Pe toatã durata partidei, elevii lui Viorel Hizo au mai avut câteva ocazii destul de bune, semnate de Caue, Antal si Costin, însã mingea nu a mai vrut sã intre în poartã. Scorul final înregistrat la finalul partidei a fost de 1-0. Pentru întâlnirea cu rusii de la Krylia Sovetov, Hizo a mizat pe urmãtorul „11”: Straton – Milanov, Cordos, Varela, Sãlãgeanu – Caue, Costin – Sânmãrtean, Stanciu, Buhãescu – Temwanjera. În repriza secundã „Dulãul” a rulat si restul jucãtorilor din lot.