13.3 C
10-mai-2024

Rezultate bune pentru atletii de la CSS Bârlad

PARTICIPARE În urmã cu douã zile, echipele de juniori I, II si copii I de la Clubul Scolar Sportiv (CSS) Bârlad, sectia atletism, s-au întors de la Concursul interjudetean Memorialul «Dorin Melinte», de la Bacãu, cu rezultate foarte bune. Mihaela Petrea, multiplã medialiatã la campionate nationale si internationale de atletism, s-a clasat pe locul III la proba de 3000 de metri, Rãzvan Nechita – locul IV la 800 metri, Dan Onu – locul IV la 1500 metri si locul V la 800 de metri, toti trei componenti ai echipei de juniori I. La juniori II cel mai bun rezultat a fost obtinut de Cosmin Stan, locul II la proba de 3000 de metri. Singurul sportiv bârlãdean care s-a clasat pe locul I este Andreea Zaharia (categoria copii I) la proba de 800 metri. De asemenea, aceasta a mai obtinut si un onorabil loc III la proba de 1500 metri. “Asa cum am mai spus, este o perioadã de pregãtire si rezultatele conteazã mai putin. Sunt multumit de evolutia sportivilor nostri si trãgând linie îmi dau seama cã suntem pe drumul cel bun. Mai avem de lucrat, dar ne vom descurca. Nu putem supune copiii la un efort prelungit, în contextul în care urmeazã o perioadã plinã de competitii”, a declarat Lucian Bolgar, profesor de atletism în cadrul CSS Bârlad. La sfârsitul acestei sãptãmâni doi sportivi de la tineret vor participa la Campionatul National de Atletism pentru seniori si tineret ce va avea loc la Bucuresti.