22.9 C
19-mai-2024

Momente de groazã la Cupa Cartierelor la Fotbal Bârlad (foto)

BOX O competitie fotbalisticã organizatã de politicieni chiar în campania electoralã s-a transformat la sfârsitul sãptãmânii trecute într-una de box. O intrare mai durã a dus la o reactie necontrolatã din partea adversarului. Fãrã sã mai astepte sanctiunea arbitrului, victima s-a ridicat de jos si i-a aplicat un pumn în plinã figurã celui care îl faultase. Lovitura a fost atât de puternicã încât celãlalt s-a prãbusit instantaneu. Partida a fost întreruptã mai bine de 20 de minute timp în care jucãtorul ce a fost lovit cu pumnul a lesinat de douã ori.

Într-un meci contând pentru calificarea în sferturile de finalã din cadrul Cupei Cartierelor la Fotbal, eveniment organizat de TSD Bârlad, spectacolul fotbalistic a fost eclipsat de o scenã ce putea avea urmãri tragice. Încã de la început, conform mãrturiilor celor care au fost spectatori, partida dintre echipele Aleea Parc si Codreanu a fost una controversatã. Spiritele s-au încins încã din prima reprizã de la un gol pe care adversarii l-au reclamat ca fiind înscris cu ajutorul mâinii, iar arbitrul central l-a validat. Nervii au atins cote maxime în mai multe rânduri, însã jocul s-a reluat de fiecare data fãrã incidente semnificative. Totusi, cu câteva minute înainte de finalul primei reprize, un jucãtor din echipa celor de la Codreanu a avut o intrare mai durã pentru care s-a dus imediat la adversar sã-si cearã scuze. Sângerând, victima s-a ridicat de jos si fãrã sã mai astepte explicatiile adversarului ori sanctiunea arbitrului, i-a aplicat un pumn celuilalt în plinã figurã. Lovitura a fost nãprasnicã, jucãtorul din echipa celor de la Codreanu lesinând instantaneu. Interventia cadrelor medicale a fost promptã si cu ajutorul celorlalti jucãtori au încercat sã-i acorde îngrijirile de specialitate necesare. Câteva minute mai târziu acesta si-a revenit dar în momentul când a încercat sã se ridice s-a prãbusit pentru a doua oarã fãrã cunostintã. Efortul cadrelor medicale a avut succes în cele din urmã, iar tânãrul a putut fi transportat la spital pentru investigatii mai amãnuntite. Pentru gestul lipsit de sportivitate jucãtorul de la echipa Aleea Parc a fost eliminat iar meciul s-a reluat cu o întârziere de circa 20 de minute. Scorul final a fost de 2 – 3 în favoarea celor de la Codreanu, fapt care le-a asigurat calificarea în urmãtoarea fazã a competitiei.