17-mai-2024

AU FÃCUT INSTRUCTIE

Victorii pe linie

CSM Focsani – HC Vaslui 19-31 (7-15)

ENTUZIASMANT… HC Vaslui a învins asearã formatia CSM Focsani cu un nimicitor scor de 31-19, într-un meci ce a contat pentru etapa a VIII-a a Diviziei A la handbal masculin. Jucãtorii vasluieni au condus meciul de la un capãt la altul si s-au impus în fata focsãnenilor la o diferentã de 12 goluri.

Dupã ce etapa trecutã i-au invins acasã pe LPS Piatra Neamt fãrã drept de apel, asearã a venit rândul celor de la CSM Focsani sã se declare învinsi în fata Vasluiului. Handbalistii condusi de pe bancã de Liviu Gugles si Laurentiu Cozma au arãtat o poftã mare de joc, fiind cu greu opriti de jucãtorii focsãneni. Prima reprizã a fost la discretia Vasluiului, care desi a jucat în trei oamnei vreme de 10 minute a putut sã tinã rezultatul de partea lor, gazdele nefiind în stare sã profite de situatie, la pauzã vasluienii intrând la vestiare cu un avantaj de opt goluri. În repriza secundã, HC Vaslui a continuat sã marcheze gol dupã gol, profitând din plin de situatia creatã de handbalistii focsãneni, care au avut parte de o dublã eliminare din cauza iesirilor nervoase. În partida de asearã, Caciuc, Nemenco si Plesca au fost menajati pentru partida viitoare. Pentru HC Vaslui au marcat Nemenco(7 goluri), Barac(5), Ifrim(4), Ragea(3), Moldovanu, Bejenariu, Filip si Arbone(câte 2), Soare, Musteatã, Anton, Dospinescu(câte 1).