18.3 C
17-mai-2024

Furati de arbitri!

Steaua – HC Vaslui 33-25

ÎNFRÂNGERE… HC Vaslui a înregistrat ieri prima înfrângere din acest sezon pe terenul Stelei la o diferentã de 8 goluri, soarta partidei fiind decisã de cei doi arbitri delegati la acestã partidã, care au fluierat în nenumãrate rânduri de partea Stelei. Singura decizie pe care acestia au dat-o în favoarea Vasluiului a fost aceea de a-l elimina pe hadbalistul Stelei, Stamate, care ar fi adus injurii la adresa bãncii Vasluiului.

Doar în primele 16 minute au contat handbalistii vasluieni în partida de ieri când au întâlnit Steaua si asta doar pânã în momentul în care tabela de marcaj a arãtat scorul de 6-6. Din acel moment, arbitrii care au fost delegati la partidã, Claudiu Gorina si Florin Melencu si-au intrat în rol, sustinându-le gazdelor fiecare simulare, fiecare fault si oferindu-le în acelasi timp tot mai multe lovituri de la 7 metri. Toate astea s-au întâmplat pânã în momentul în care handbalistii Stelei s-au distantat de oaspeti la 6 goluri. La pauzã echipa noastrã a intrat la vestiare condusã cu 17-11, sperând ca în repriza a doua sã se producã o minune. Acest lucru s-a si întâmplat dacã este sã luãm în calcul faptul cã HC Vaslui a jucat vreme de câteva minute bune în superioritate numericã, dupã ce jucãtorul Stelei, Stamate a fost avertizat cu cartonas rosu deoarece a adus injurii bãncii Vasluiului. Partida s-a terminat în defavoarea noastrã, gazdele impunându-se cu scorul de 33-25 si pãstrându-si în continuare locul de lider în clasamentul Diviziei A la handbal masculin. Urmãtoare partidã ai formatiei noastre este programatã sâmbãtã, 13 octombrie, de la ora 12.30, la Sala Sporturilor, atunci când handbalistii vasluieni vor primi vizita formatiei Bucovina II Suceava.