19.7 C
25-apr.-2024

Victorie pentru suporteri (foto)

Au luptat admirabil

Victoria obtinutã în seara asta de „galben-verzi” a încununat un sfârsit de sezon mai mult decât bun, suporterii declarându-se foarte multumiti de atitudinea din ultima vreme a jucãtorilor. Rezultatul meciul de aseara este cu atât mai frumos cu cât a fost obtinut pe terenul vesnicei rivale, Iasi.

Meciul a început cu o atmosferã incendiarã, cei aproximativ 500 de suporteri vasluieni fãcând spectacol în peluza. Pe teren, „vinovati” pentru dinamizarea partidei sunt „galben-verzii”, Caue trimitând primul sut spre poarta lui Lungu în minutul 10. Iasiul dã semne de revenire si Herghelegiu scapã singur spre poarta lui Straton, însã rateazã de putin golul. Minutul 19 înseamna si deschiderea scorului, Liviu Antal profitã de o respingere gresitã a lui Cezar Lung si trimite mingea în poarta. Partida continuã sã fie foarte animatã de ocaziile la ambele porti, intensitatea cu care se joacã fotbal, fãcând suporterii sã creadã cã abia a început campionatul. Cu patru minute înainte de pauzã, Vasluiul face sah mat apãrarea iesenilor, Liviu Antal profitã de pasa genialã datã de Tendeng si-l lasã pe Buhãescu singur cu poarta goala, huseanul îndeplinind o simplã formalitate. În a doua reprizã, Vasluiul a scãzut turatia iar acest lucru s-a vãzut pe tabela de marchaj, Mitrea reusind sã reducã din diferenta în minutul 66. Singurul lucru important care s-a mai petrecut pânã la final a fost debutul tinerei sperante vasluiene Nenita în liga I, acesta intrând pe teren în minutul 88 în locul lui Buhãescu. 2-1 pentru FC Vaslui iar echipa antrenata de Gabi Balint reuseste sã termine sezonul cu o serie de 4 victorii.