5.3 C
19-apr.-2024

Vasluiul a ratat victoria pe final

Handbal

GHINION… HC Vaslui a terminat la egalitate, scor 25-25 (12-11), meciul cu Politehnica Timisoara, în prima partidã din cadrul turneului amical desfãsurat la Târgu-Jiu. Vasluienii au ratat victoria în ultimele secunde ale meciului.

Dintre handbalistii tehnicianului Leonard Bibirig s-au remarcat M. Bujor, Tutu si Cotinghiu. Vasluiul a început mai bine jocul, iar dupã primele minute s-a aflat la conducere pe tabela de marcaj. A urmat o revenire în joc a timisorenilor, iar cele douã echipe au mers cap la cap pânã la pauzã, când handbalistii vasluieni au intrat la cabine cu un avans de un singur gol, scor 12-11. A doua reprizã s-a desfãsurat în acelasi mod ca si prima, cu cele de echipe aflate rând pe rând la conducere. Asta pânã în 41, când Politehnica Timisoara s-a distantat la patru goluri, scor 17-13. HC Vaslui a gãsit resursele necesare si a revenit în joc, pe care a fost foarte aproape sã-l câstige, dacã bãnãtenii nu ar fi egalat în ultimele secunde ale partidei, scor final 25-25. Pentru HC Vaslui au marcat: M. Bujor (6), Tutu (5), Cotinghiu (4), S. Ignat (3), Rosu (2), Stan (2), S. Iacob (1), Hagiu (1) si Barac (1). În cealaltã partidã, CSM Bucuresti a învins pe Energia Pandurii Târgu-Jiu, scor 28-23. Pentru HC Vaslui va urma un alt tuneu la Suceava, pentru ca la mijlocul lunii august sã participe la deja traditionala întrecere handbalisticã organizatã cu ocazia zilelor orasului Vaslui.