13.4 C
25-apr.-2024

Vasluiencele fac performantã la mondiale

Handbal

REUSITÃ… Vasluiencele Sonia Vasiliu si Lorena Ostase s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal pentru junioare sub 18 ani. România nu a avut nicio emotie în meciul din sferturile de finalã, împotriva Olandei, în fata cãreia s-a impus cu 36-22 (22-12).

Junioarele nãscute în 1996-1997 se anuntã noua echipã de aur a handbalului românesc. Elevele antrenorilor Aurelian Rosca si Gavril Kozma sunt favorite la câstigarea titlului, dupã ce în optimi au învins Croatia (28-22), vasluianca Lorena Ostase numãrându-se printre cele mai bune jucãtoare ale partidei, marcând douã goluri. În partida de ieri, împotriva Olandei, “tricolorele” s-au distantat la 10 goluri diferentã pânã la pauzã, 22-12, iar evolutia bunã a continuat si în partea a doua, România reusind sã se impunã la o diferentã de 14 goluri, scor 36-22. În semifinale, nationala României va întâlni învingãtoarea meciului dintre Muntenegru si Brazilia. Meciul din semifinale va avea loc vineri, de la ora 18.00. Cele douã reprezentante ale Vasluiului sperã sã prindã un loc pe podium, punându-si mari sperante vor putea sã joace finala mare a Campionatului Mondial din Macedonia. Crescute la Liceului cu Program Sportiv, Sonia Vasiliu si Lorena Ostase se pregãtesc la Centrul National de Excelentã Râmnicu Vâlcea. Sonia Vasiliu este sora handbalistului Alexandru Vasiliu, fost jucãtor la HC Vaslui, actualmente la Politehnica Timisoara.