15.6 C
28-mart.-2024

SÂNMÃRTEAN SI AI LUI ÎN LIGA EUROPA

Integrati în Europa

ÎN SFÂRSIT… A patra oarã a fost cu noroc pentru FC Vaslui. În frunte cu Sânmãrtean, lupii tineri ai Vasluiului scriu prima filã de istorie adevãratã în cartea clubului. Calificarea în grupele Ligii Europa este cel mai important eveniment pentru FC Vaslui, asa cum avea sã recunoascã si Adrian Porumboiu la finalul jocului.

Asa cum era de asteptat cehii si-au vândut scump pielea si au arãtat o cu totul altã fatã la Praga, în fata propriilor suporteri. Timp de 9 minute, Sparta a sufocat Vasluiul si a încercat sã deschidã scorul repede, însã linia defensivã cu Balaur si Farkas în centru s-a descurcat bine la iuresul gazdelor. De abia, în minutul 9, Sânmãrtean prinde prima minge si dã semnalul vasluienilor. Bãlace se accidenteazã, încã din minutul 13, si Hizo este nevoit sã mute. Intrã Buhãescu si Jovanovic coboarã în locul lui Milanov. Mutare inspiratã, Buhãescu zece minute mai târziu avea sã creeze prima fazã importantã de gol a meciului, dupã un un – doi între Sânmãrtean si Wesley, Buhãescu îl deschide perfect pe Temwanjera care reuseste sã trimitã mingea în poartã, însã de la margine se semnalizeazã ofsaid. În prima reprizã mai este de semnalat doar faptul cã fundasul central al cehilor, Zapotocny trebuia sã primeascã al doilea galben, dupã un fault dur la Zmeu. Începutul reprizei a doua avea sã apartinã în totalitate vasluienilor. Cu Sânmãrtean, care a prins o zi magicã, Wesley are trei ocazii de gol. Prima în minutul 46, trei minute mai târziu, Sânmãrtean îi aseazã perfect o minge, dar brazilianul trimite peste si fatidicul minut 58, când dupã o pasã genialã a aceluiasi Sânmãrtean, Wesley dã pe sub portar, însã nu destul de puternic ca mingea sã intre în poartã, iar Zapotocny a scos de pe linia portii. A fost cea mai mare ocazie de gol, care s-a si rãzbunat pe”galben-verzi” la urmãtoarea fazã, când Cerniauskas primeste un gol stupid, Pamici trimitând pe lângã barã. Hizo sunã retragerea dupã ce si Wesley este accidentat si urmeazã 20 de minute plus prelungirile de infarct. Presiunea a mai scãzut dupã minutul 85, când Podany primeste cartonasul rosu, dupã o intrare durã la Sânmãrtean. Vasluiul a avut noroc în minutul 90, când Cerniauskas scoate de sub barã un sut al lui Vacek. Cele cinci minute de prelungiri s-au scurs greu si au consimtit prima calificare în grupe a Vasluiului, dupã ce am pierdut de trei ori cu Slavia Praga, AEK Atena si Lille. La final, antrenorul ceh, Martin Hasek a recunoscut cã echipa lui Hizo a fost mai bunã: “Noi am început meciul foarte bine, dupã care au început contraatacurile echipei FC Vaslui. Ne-am asteptat ca ei sã atace din prima sã tragã de timp, sã ne termine. Am fãcut schimbãri care au schimbat cursul jocului si am înscris. Am sperat sã înscriem si golul doi, dar în seara asta ne-a lipsit norocul. Jucãtorii au fãcut tot posibilul, dar în ultimele 15 minute au intrat în panicã. A fost un joc bun din partea echipei FC Vaslui, echipã care are jucãtori foarte buni. Pânã la urmã FC Vaslui a reusit ce si-a propus, noi am câstigat cu 1-0, dar ei merg mai departe. A fost un cartonas rosu absolut gratuit. Fãrã el cu sigurantã altul era finalul meciului, am fi avut mai multe ocazii.”