19-apr.-2024

REGIE PROASTÃ

Sportul Studentesc – FC Vaslui 1-0

Trezirea! Vine Lazio!

PAS GRESIT Vasluiul a fãcut, sâmbãtã, cel mai prost meci din acest sezon al Ligii I. “Galben-verzii” au fost executati fãrã drept de apel de Sportul Studentesc, echipã care nu bãtuse decât o singurã datã în aceastã stagiune. Elevii lui Viorel Hizo au pãrut rupti de realitate si au jucat exact ca o echipã de mijlocul clasamentului, uitând cã obiectivul clubului este clasarea pe podium. Probabil multi erau deja cu gândul la jocul cu Lazio, de la Piatra-Neamt, dar în ritmul acesta sansele de a face un meci istoric sunt aproape nule. Dacã nu se vor trezi curând, “galben-verzii” riscã sã compromitã un sezon întreg, la începutul cãruia s-au pus multe sperante.

Dacã pânã acum, dupã fiecare joc slab, alibiul lui Viorel Hizo era faptul cã echipa este obositã în urma unui prgram comprimat, acum Vasluiul nu mai are nici o scuzã. “Dulãul” a avut la dispozitie o sãptãmânã sã pregãteascã jocul cu Sportul, timp în care si-a putut odihni ce jucãtori a dorit. În fapt, în Regie, nu oboseala a fost problema ci atitudinea a lehamite a multora dintre jucãtori. Gazdele si-au vãzut de lungul nasului si au fãcut timp de 90 de minute ce stiau ele mai bine: au alergat de au rupt pãmântul si au tinut cu dintii de fiecare balon. De cealaltã parte, cei mai alintati jucãtori din lotul lui Hizo nu au mai fost în stare sã facã diferenta. Adailton, Wesley si Sânmãrtean au pãrut si ei deconectati de la acest meci, evolutia lor fiind completatã de lipsa totalã de inspiratie si de prospetime a lui Temwanjera. Atacantul din Zimbabwe a ratat cu seninãtate douã ocazii de gol pânã la pauzã. Bomba a fost detonatã dupã doar un sfert de orã de joc, pustiul Leonard Dobre dându-le peste nas mult mai celebrilor sãi adversari cu o executie pe cât de simplã de atât de finã. Scãpat singur cu Cerniauskas, dintre Farkas si Milisavljevic, Dobre a trimis pe sub portarul Vasluiului aducându-i nesperat pe studenti în avantaj. Contrar asteptãrilor, jocul nu s-a aprins, “galben-verzii” acuzând socul primirii acestui gol. Singurul care a mai încercat ceva a fost Denis Zmeu, dar cel mai activ jucãtor în prima reprizã a fost schimbat la pauzã cu Hugo Luz. Nici urcarea lui Mili si nici intrarea lui Bello nu au reusit sã aducã ceva nou în jocul vasluienilor, care au scãpat usor cu 1-0 , dupã bara lui Ferfelea. Forcingul de final al “galben-verzilor” nu s-a putut concretiza pe tabelã, iar rezultatul înregistrat l-a fãcut pe Viorel Hizo sã declare cã echipa sa a iesit din cursa pentru titlul. Doar cã acum, antrenorul nu a mai avut pe ce sã dea vina; nici pe arbitri, nici pe obosealã.