20.2 C
29-mart.-2024

R.C. Bârlad a pierdut prima pozitie în clasamentul D.N.S.

ESEC În cea de-a treia etapã din Divizia Nationalã de Rugby Seniori (D.N.S.), Rugby Club Bârlad a pierdut sâmbãtã, pe teren propriu, în fata celor de la C.S. Poli Agro Iasi, cu scorul de 24 – 8 (24 – 3). Supãrat pe jocul slab al bârlãdenilor din prima reprizã, primarul Constantin Constantinescu a pãrãsit tribuna la pauzã. Cea de-a doua parte a meciului a fost una mult mai echilibratã, însã gazdele nu au mai putut întoarce rezultatul. Dupã aceastã înfrângere, R.C. Bârlad a trecut pe pozitia a treia în clasamentul D.N.S., la egalitate de puncte cu C.S. Poli Agro Iasi si C.S.M. Bucovina Suceava.

Dupã victoriile obtinute în primele douã etape, R.C. Bârlad a pierdut sâmbãtã, pe teren propriu, în fata celor de la C.S. Poli Agro Iasi, cu scorul de 24 – 8 (24 – 3). Soarta partidei s-a decis în prima reprizã, când bârlãdenii au fãcut foarte multe greseli de care adversarii au profitat, înscriind nu mai putin de trei eseuri. În cea de-a doua reprizã iesenii au preferat sã se apere si sã pãstreze avantajul obtinut la pauzã, jocul fiind mult mai echilibrat. Totusi, gazdele au reusit sã îsi treacã în cont 5 puncte si au fost foarte aproape de a marca în câteva rânduri. Supãrat pe jocul slab al bârlãdenilor din prima reprizã, primarul Constantin Constantinescu a pãrãsit tribuna la pauzã. “Prima reprizã a fost dezastru… Nu stiu ce a fost cu ei. Au gresit foarte mult si adversarii au profitat. La pauzã au intrat mai motivati, însã n-au reusit sã reducã din diferentã. Am nevoie de un cãpitan care sã-i mobilizeze din teren”, a declarat la sfârsitul partidei prof. Ioan Harnagea, antrenorul R.C. Bârlad. În celelalte partide, C.S.M. Bucovina Suceava a pierdut pe teren propriu cu C.S. Nãvodari cu scorul de 10 – 11, iar C.S.U.A.V. Arad s-a impus în fata celor de la R.C.M. Galati cu scorul de 16 – 14. Dupã înfrângerea din aceastã etapã, R.C. Bârlad a trecut pe pozitia a treia în clasamentul D.N.S., la egalitate de puncte cu primele douã formatii: 1 – C.S. Poli Agro Iasi (9 puncte); 2 – C.S.M. Bucovina Suceava (9 puncte); 3 – R.C. Bârlad (9 puncte); 4 – C.S. Stiinta Petrosani (6 puncte); 5 – C.S.U.A.V. Arad (5 puncte); 6 – C.S. Nãvodari (5 puncte); 7 – R.C.M. Galati (1 punct). Bârlãdenii vor juca urmãtorul meci pe data de 26 aprilie 2014, în deplasare la C.S. Stiinta Petrosani.