17.9 C
29-mart.-2024

NOU-VENITII MARCHEAZÃ

FC Vaslui – Sparta Praga 2-2

TEST… FC Vaslui a înregistrat o nouã remizã în Austria, trupa lui Augusto Inacio reusind doar un 2-2 cu formatia Sparta Praga. “Galben-verzii” au condus în douã rânduri, prin golurile marcate de Antal si Reis, dar nu au putut conserva niciodatã avantajul.

“Galben-verzii” au disputat ieri cel de-al patrulea amical din cantonamentul din Austria, iar Augusto Inacio a avut posibilitatea sã îsi vadã la muncã elevii în fata unui adversar de calibru. Dupã o victorie, 1-0 cu Skenderbeu Korce, un egal – 1 la 1 cu Khazar Lankaran, si o înfrângere – 1 la 2 cu Terek Groznîi, Vasluiul a dat piept cu Sparta Praga, fosta adversarã a “galben-verzilor” din preliminariile Europa League. Inacio a început partida cu o echipã aproape de cea standard si tabela a fost modificatã rapid în favoarea noastrã de Liviu Antal, ajuns la cea de-a doua reusitã din partidele de verificare din aceastã varã. A fost asadar 1-0 în minutul opt, dar bucuria vasluienilor nu a tinut decât trei minute pânã când cehii au egalat. Imediat, în minutul 13, noul transfer Deivdy Reis si-a readus echipa în avantaj, rezultat care s-a mentinut pânã în minutul 50. Meciul a fost întrerupt în minutul 84 din cauza unei ploi torentiale ce a împiedicat desfãsurarea în conditii normale a partidei. S-a terminat 2-2 si a fost un test extrem de util pentru Augusto Inacio. Îmbucurãtor este cã Antal a confirmat si a marcat din nou si cã noul sosit Deivdy Reis si-a trecut si el numele pe tabela marcatorilor. FC Vaslui a început în urmãtoarea formulã: Straton – Milanov, Varela, Constantin, Sãlãgeanu – N’Doye, Caue – Antal, Sânmãrtean – Reis, Wesley. Pe parcursul pãrtii secunde au mai intrat si Stanciu si Jumisse.