Vaslui
26-apr.-2024

La un pas de podium

HC Vaslui – CSM Cãlãrasi 27-22 (11-12)

VICTORIE DE ORGOLIU… Iesitã din cursa pentru promovarea în Liga Nationalã, HC Vaslui se luptã în acest final de campionat pentru un loc pe podiumul Diviziei A. În derby-ul etapei a XXII-a, trupa lui Leonard Bibirig a învins pe CSM Cãlãrasi (27-22) si s-a apropiat la un punct de locul trei!

HC Vaslui a câstigat derby-ul cu CSM Cãlãrasi, scor 27-22 (11-12), într-o partidã contând pentru etapa a XXII-a. În prima parte cele douã echipe au trecut pe rând la conducere. Pânã la pauzã s-a mers cap la cap, cãlãrãsenii intrând la cabine cu un avantaj de un gol (12-11). În repriza a doua, Vasluiul s-a apãrat bine, portarul Plesca achitându-se perfect de sarcini. Handbalistii vasluieni si-au demonstrat superioritatea în ultimele 15 minute, când au înscris sase goluri consecutive fãrã sã primeascã vreun gol! De la 20-20, s-a fãcut 26-20, iar HC Vaslui a obtinut o victorie muncitã si meritatã. În urma acestui succes, Soare si compania acumuleazã 34 de puncte si se apropie la douã puncte de CSM Cãlãrasi. Pentru HC Vaslui au marcat: Soare si Bejinariu (câte 6), Nemenco (5), Moldovanu (3), Caciuc si Ragea (câte 2), Dospinescu, Arbone si Ifrim (câte un gol). În etapa viitoare, miercuri, 17 aprilie, trupa lui Bibirig joacã, acasã, derby-ul cu Interhandball Bucuresti, formatie cu care se aflã în luptã directã pentru locul trei în Seria A a Diviziei A la handbal masculin.