Vaslui
29-mart.-2024

ÎN SUS, PE MURES

FC Vaslui – FCM Târgu-Mures 4-0

SPECTACOL… Wesley si compania n-au avut milã de FCM Târgu-Mures si s-au impus la scor, 4-0. Brazilianul Wesley Lopes reuseste hatrick-ul si urcã pe prima pozitie în clasamentul golgeterilor la egalitate de puncte cu dinamovistul Marius Niculae. Îmbucurãtoare, în perspectiva meciurilor urmãtoare e evolutia lui Yero Bello, cel care a fãcut cel mai bun meci al sãu la Vaslui, reusind sã înscrie si sã dea si o pasã de gol.

FC Vaslui s-a apropiat la sapte puncte de primul loc, dupã un succes lejer în fata formatiei FCM Târgu-Mures. Lui Hizo i-a fost fricã de acest meci si nu si-a lãsat pe bancã numele grele, astfel, trupa lui Selymes a fost victimã sigurã. Sustinuti de doar 2.000 de fani, “galben-verzii” au început în fortã, iar Bello (4) a profitat de o eroare incredibilã în defensiva oaspetilor, Jamal greseste pasa înapoi, Balauru alunecã, iar nigerianul deschise scorul. Wesley putea majora diferenta, dar lovitura sa de cap a lovit bara portii lui Balauru. Misiunea vasluienilor pãrea mai usoarã din minutul 32, când Florin Dan a vãzut cel de-al doilea cartonas galben dupã un hent, însã de la cabine bãietii lui Selymes au iesit montati sã revinã în joc, chiar cu un jucãtor în minus. Subotic putea restabili egalitatea, în douã rânduri, însã Cerniauskas reuseste sã-l blocheze. Replica Vasluiului a venit imediat, Sânmãrtean face o cursã de 50 de metri si îi paseazã perfect lui Wesley, care face 2-0. Dupã numai cinci minute, Wesley închide meciul, dupã un un-doi cu Bello, brazilianul trimite pe sub portarul târg-muresenilor. Vasluienii fac spectacol, Wesley si Adailton sunt aproape sã marcheze douã goluri fabuloase de la distantã, însã Balauru reuseste sã respingã. Se face 4-0, în minutul 70, acelasi Wesley reuseste hatrick-ul, dupã o pasã primitã de la Sânmãrtean. “Galben-verzii” mai puteau înscrie, însã Wesley (76, 90) si Zmeu (77, 84) nu reusesc sã-l învingã pe Balauru. Oaspetii puteau marca golul de onoare, dar Subotic este blocat de Papp, dupã ce acesta trecuse de Cerniauskas. Vasluiul reuseste o victorie de moral înaintea meciului de joi cu Sporting Lisabona, acumuleazã 20 de puncte si reintrã în cursa pentru câstigarea campionatului.