10.4 C
28-mart.-2024

Era loc de mai bine | FC Brasov 1 – 1 FC Vaslui

Echipa vasluiana nu-si “iese din mana” si inregistreaza inca un rezultat dezamagitor in deplasare. Dupa un joc dominat cap-coada, elevii lui Ionut Mosteanu se intorc acasa doar cu un punct, obtinut in urma remizei, scor 1-1, cu FC Brasov.

Galben-verzii au intrat foarte bine in meci si, la fel ca in partida cu ACS Poli Timisoara, au reusit sa preia conducerea scorului in primul sfert de ora, mai exact in minutul 11. “Vinovat” pentru faza din care vasluienii au marcat, a fost Adrian Patulea, atacantul reusind sa obtina un penalty la capatul unei curse spectaculoase. Liviu Antal isi asuma raspunderea executarii loviturii de la 11 metri sI inscrie cu lejeritate. Surprinzand placut mai ales prin daruire si capacitate la efort, Patulea se mai trezeste odata singur fata in fata cu Marinescu, insa precipitarea atacantului in careul advers il face pe acesta sa se impiedice iar pe fanii Vasluiului sa zambeasca amar. Si cum ocaziile se razbuna, FC Brasov reuseste sa restabileasca echilibru pe tabela de marcaj in minutul 42,  cu ajutorul lui Surdu, dar mai cu seama al lui Antal sI Straton. Daca primul l-a scapat din marcaj pe atacantul brasovean, portarul a ezitat sa iasa pe centrare sI astfel i-a dat suficient  timp varfului sa-si pozitioneze lovitura de cap. 1-1 si Salageanusi compania se vad nevoiti sa-si refaca moralul la vestiare. La fel ca in prima repriza, si in a doua parte a partidei, vasluienii au controlat jocul si acelasi atacant Patulea rateaza sansa de a deveni eroul serii in minutele 52, 58 sI 69. In ultimele 20 de minute, Mosteanu introduce forte proaspete pe teren  insa acest lucru nu lasa urmari sI pe tabela de marcaj. 1-1 scor final si galben-verzii nu reusesc nici de la Brasov sa se intoarca cu trei puncte.