|

COINCIDENTÃ

LPF a stabilit programul turului de campionat: RAPID – FC VASLUI în prima etapã

LA INDIGO La fel ca si anul trecut, FC Vaslui va începe sezonul tot în Giulesti, contra Rapidului. Cu exceptia acestei prime etape, “galben-verzii” au un program lejer, urmând sã întâlneascã în primele patru runde, trei dintre echipele nou promovate.

Liga Profesionistã de Fotbal a stabilit ieri programul turul de campionat, editia 2011-2012. Capul de afis al primei etapei este reprezentat de întâlnirea dintre Rapid Bucuresti si FC Vaslui. Giulestii vor avea terenul suspendat în prima rundã, iar acest lucru pare sã fie un avantaj pentru “galben-verzii”. Fostul conducãtor de sub Grant, actualul presedinte al Vasluiului, Constantin Zotta se va întoarce pe stadionul unde a cunoscut consacrarea, dar cu toate acestea sperã sã debuteze cu un succes la noua sa echipã: “Domnul Porumboiu si-ar fi dorit Steaua sau Rapid, iar dorinta lui s-a îndeplinit. Eu îmi doream o echipã nu atât de puternicã. Pentru Vaslui e bine cã se va juca fãrã suporteri. E cunoscut aportul fanilor. E ceva special, sper sã plec cu victorie din Giulesti,” a declarat Constantin Zotta. Tot el a spus cã editia ce va urma va fi mai puternicã decât precedenta, iar în lupta pentru podium se vor implica cel putin sase echipe: “Cu exceptia Timisoarei care nu mai este în Liga I, toate cele cinci-sase echipe care au terminat campionatul în fruntea clasamentului se vor lupta cel putin pânã în ultimele 8-10 etape pentru o pozitie bunã, adicã un loc pe podium.”

Debut lejer de campionat

Dacã va trece cu brio de examenul contra Rapidului, “galben-verzii” pot începe sã acumuleze puncte, deoarece în urmãtoarele trei etape, elevii lui Hizo vor întâlni doar nou promovate. Petrolul Ploiesti, Concordia Chiajna sau Ceahlãul Piatra Neamt sunt adversari de care FC Vaslui poate trece fãrã emotii, iar trei succese în rundele mentionate îi pot urca pe “galben-verzi” pe prima treaptã a clasamentului.

Programul partidelor din turul campionatului, ediţia 2011/2012 a Ligii I, stabilit joi, la sediul LPF, este următorul:

Etapa I

• CFR Cluj – Astra Ploieşti

• Voinţa Sibiu – Steaua Bucureşti

• CS Mioveni – Universitatea Cluj

• Rapid Bucureşti – FC Vaslui

• Concordia Chiajna – Sportul Studenţesc

• Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi

• Ceahlăul Piatra Neamţ – Pandurii Târgu Jiu

• FC Braşov – Gaz Metan Mediaş

• Dinamo Bucureşti – FCM Târgu Mureş

Etapa a II-a

• Astra Ploieşti – Voinţa Sibiu

• Steaua Bucureşti – CS Mioveni

• Universitatea Cluj – Rapid Bucureşti

• FC Vaslui – Petrolul Ploieşti

• Sportul Studenţesc – Ceahlăul Piatra Neamţ

• Oţelul Galaţi – Concordia Chiajna

• Pandurii Târgu Jiu – FC Braşov

• Gaz Metan Mediaş – Dinamo Bucureşti

• FCM Târgu Mureş – CFR Cluj

Etapa a III-a

• CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş

• Voinţa Sibiu – FCM Târgu Mureş

• CS Mioveni – Astra Ploieşti

• Concordia Chiajna – FC Vaslui

• Petrolul Ploieşti – Rapid Bucureşti

• Ceahlăul Piatra Neamţ – Oţelul Galaţi

• FC Braşov – Sportul Studenţesc

• Dinamo Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu

• Steaua Bucureşti – Universitatea Cluj

Etapa a IV-a

• Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna

• Astra Ploieşti – Steaua Bucureşti

• Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti

• FC Vaslui – Ceahlăul Piatra Neamţ

• Sportul Studenţesc – Dinamo Bucureşti

• Oţelul Galaţi – FC Braşov

• Pandurii Târgu Jiu – CFR Cluj

• Gaz Metan Mediaş – Voinţa Sibiu

• FCM Târgu Mureş – CS Mioveni

Etapa a V-a

• CFR Cluj – Sportul Studenţesc

• Voinţa Sibiu – Pandurii Târgu Jiu

• CS Mioveni – Gaz Metan Mediaş

• Concordia Chiajna – Petrolul Ploieşti

• Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid Bucureşti

• FC Braşov – FC Vaslui

• Dinamo Bucureşti – Oţelul Galaţi

• Astra Ploieşti – Universitatea Cluj

• Steaua Bucureşti – FCM Târgu Mureş

Etapa VI-a

• Rapid Bucureşti – FC Braşov

• Petrolul Ploieşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

• Universitatea Cluj – Concordia Chiajna

• FC Vaslui – Dinamo Bucureşti

• Sportul Studenţesc – Voinţa Sibiu

• Oţelul Galaţi – CFR Cluj

• Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni

• Gaz Metan Mediaş – Steaua Bucureşti

• FCM Târgu Mureş – Astra Ploieşti

Etapa a VII-a

• CFR Cluj – FC Vaslui

• Voinţa Sibiu – Oţelul Galaţi

• CS Mioveni – Sportul Studenţesc

• Ceahlăul Piatra Neamţ – Concordia Chiajna

• FC Braşov – Petrolul Ploieşti

• Dinamo Bucureşti – Rapid Bucureşti

• Astra Ploieşti – Gaz Metan Mediaş

• Steaua Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu

• FCM Târgu Mureş – Universitatea Cluj

Etapa a VIII-a

• Rapid Bucureşti – CFR Cluj

• Concordia Chiajna – FC Braşov

• Petrolul Ploieşti – Dinamo Bucureşti

• Universitatea Cluj – Ceahlăul Piatra Neamţ

• FC Vaslui – Voinţa Sibiu

• Sportul Studenţesc – Steaua Bucureşti

• Oţelul Galaţi – CS Mioveni

• Pandurii Târgu Jiu – Astra Ploieşti

• Gaz Metan Mediaş – FCM Târgu Mureş

Etapa a IX-a

• CFR Cluj – Petrolul Ploieşti

• Voinţa Sibiu – Rapid Bucureşti

• CS Mioveni – FC Vaslui

• FC Braşov – Ceahlăul Piatra Neamţ

• Dinamo Bucureşti – Concordia Chiajna

• Astra Ploieşti – Sportul Studenţesc

• Steaua Bucureşti – Oţelul Galaţi

• Gaz Metan Mediaş – Universitatea Cluj

• FCM Târgu Mureş – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a X-a

• Rapid Bucureşti – CS Mioveni

• Concordia Chiajna – CFR Cluj

• Petrolul Ploieşti – Voinţa Sibiu

• Ceahlăul Piatra Neamţ – Dinamo Bucureşti

• Universitatea Cluj – FC Braşov

• FC Vaslui – Steaua Bucureşti

• Sportul Studenţesc – FCM Târgu Mureş

• Oţelul Galaţi – Astra Ploieşti

• Pandurii Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaş

Etapa a XI-a

• CFR Cluj – Ceahlăul Piatra Neamţ

• Voinţa Sibiu – Concordia Chiajna

• CS Mioveni – Petrolul Ploieşti

• Dinamo Bucureşti – FC Braşov

• Astra Ploieşti – FC Vaslui

• Steaua Bucureşti – Rapid Bucureşti

• Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj

• Gaz Metan Mediaş – Sportul Studenţesc

• FCM Târgu Mureş – Oţelul Galaţi

Etapa a XII-a

• Rapid Bucureşti – Astra Ploieşti

• Concordia Chiajna – CS Mioveni

• Petrolul Ploieşti – Steaua Bucureşti

• Ceahlăul Piatra Neamţ – Voinţa Sibiu

• FC Braşov – CFR Cluj

• Universitatea Cluj – Dinamo Bucureşti

• FC Vaslui – FCM Târgu Mureş

• Sportul Studenţesc – Pandurii Târgu Jiu

• Oţelul Galaţi – Gaz Metan Mediaş

Etapa a XIII-a

• CFR Cluj – Dinamo Bucureşti

• Voinţa Sibiu – FC Braşov

• CS Mioveni – Ceahlăul Piatra Neamţ

• Astra Ploieşti – Petrolul Ploieşti

• Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna

• Sportul Studenţesc – Universitatea Cluj

• Pandurii Târgu Jiu – Oţelul Galaţi

• Gaz Metan Mediaş – FC Vaslui

• FCM Târgu Mureş – Rapid Bucureşti

Etapa a XIV-a

• CFR Cluj – Universitatea Cluj

• Rapid Bucureşti – Gaz Metan Mediaş

• Concordia Chiajna – Astra Ploieşti

• Petrolul Ploieşti – FCM Târgu Mureş

• Ceahlăul Piatra Neamţ – Steaua Bucureşti

• FC Braşov – CS Mioveni

• Dinamo Bucureşti – Voinţa Sibiu

• FC Vaslui – Pandurii Târgu Jiu

• Oţelul Galaţi – Sportul Studenţesc

Etapa a XV-a

• Voinţa Sibiu – CFR Cluj

• CS Mioveni – Dinamo Bucureşti

• Astra Ploieşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

• Steaua Bucureşti – FC Braşov

• Universitatea Cluj – Oţelul Galaţi

• Sportul Studenţesc – FC Vaslui

• Pandurii Târgu Jiu – Rapid Bucureşti

• Gaz Metan Mediaş – Petrolul Ploieşti

• FCM Târgu Mureş – Concordia Chiajna

Etapa a XVI-a

• CFR Cluj – CS Mioveni

• Voinţa Sibiu – Universitatea Cluj

• Rapid Bucureşti – Sportul Studenţesc

• Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş

• Petrolul Ploieşti – Pandurii Târgu Jiu

• Ceahlăul Piatra Neamţ – FCM Târgu Mureş

• FC Braşov – Astra Ploieşti

• Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti

• FC Vaslui – Oţelul Galaţi

Etapa a XVII-a

• CS Mioveni – Voinţa Sibiu

• Astra Ploieşti – Dinamo Bucureşti

• Steaua Bucureşti – CFR Cluj

• Universitatea Cluj – FC Vaslui

• Sportul Studenţesc – Petrolul Ploieşti

• Oţelul Galaţi – Rapid Bucureşti

• Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna

• Gaz Metan Mediaş – Ceahlăul Piatra Neamţ

• FCM Târgu Mureş – FC Braşov

În cazul în care Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne va da dreptate cluburilor FC Timişoara, Gloria Bistriţa şi FC Bihor, care nu au primit licenţa pentru Liga I, acestea vor lua locul formaţiilor Sportul Studenţesc, Voinţa Sibiu şi, respectiv, CS Mioveni.