12.1 C
Vaslui
25-apr.-2024

Balint – Dinamo 4-1. Unde ati fost pânã acum ? (FOTO)

Evolutie fãrã repros…Vasluiul a fãcut cel mai mare meci al sãu din campionat si s-a impus fãrã drept de apel în fata lui Dinamo Bucuresti. Mâna de antrenor a lui Balint începe sã se vadã din ce in ce mai mult in jocul vasluienilor, elevii sai reusind sã castige ultimele doua meciuri în stil de mare echipã. Toate compartimentele par sã functioneze la capacitate maxima sub bagheta noului tehnician, acesta reusind sã le redea încrederea pe care elevii sãi o pierduse în mandatul lui Hizo.

“ Când plouã vara, Vasluiul câstiga”, declara patronul galben-verzilor anul trecut, în urma unui meci castigat. Asa se face ca ploaia care a cãzut aseara, cu jumatate de ora înaintea meciului, venea sa contribuie si ea la semnele care duceau spre o victorie a galben-verzilor. Si ce victorie ! Dupa un început ezitant din partea ambelor formatii, Vasluiul începe sa puna presiune pe adversar si practic, prima ocazie mai importanta la poarta lui Balgradean înseamna si primul gol. Minutul 22 gaseste tot stadionul în picioare, emanand bucurie, dupa ce Sanmartean reuseste o centrare de mare efect catre Antal, mijlocasul reusind sã deschida scorul dupã o lovitura de cap. Nici n-au apucat sã se aseze pe scaune, ca specatorii se vad nevoiti sa remarce viteza mijlocasului dinamovist, Stratila, care scãpând de marcajul lui Salageanu, îl dribleazã si pe Straton, reusind sã aducã egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 27. Lucrurile aveau sã fie departe de a se incheiat si acest lucru îl simtea si stadionul. Vasluiul îsi reia atacurile spre poarta dinamovista, si dupã doar un minut,Jumisse trage o ghiulea cu greu respinsã de portarul advers. Golul ce plutea în aer avea sa aterizeze în poarta dinamovistilor in minutul 32, atunci când fundasul central cu adevarate veleitati de atacant, Celeban, reuseste sã înscrie cu deja consacrata loviturã sa de cap. A doua repriza a fost pentru suporteri ceea ce nu credeau niciodata ca vor vedea la echipa pe timpul bãtranului Hizo. Liviu Antal, jucãtorul reinviat practic dupã venirea lui Balint, reuseste o cursa fantastica de 50 de metri, îi paseaza “piticului” Stanciu, iar acesta inscrie ca la antrenament în minutul 59. Un alt jucator care si-a revenit de la instalarea noului tehnician, Temwanjera, insista asupra unei minge in careul dinamovistilor, îi paseaza lui Antal, dar fostul galatean rateaza din 10 metri. Vrând parcã si el sã participe la aceastã sarbatoare, mereu tânãrul atacant din Zimbabwe primeste o pasã geniala de la Tendeng si dupa o cursa de 40 de metri pe care o face în minutul (atentie!) 89, încununeazã faza cu un gol de mare atacant, stabilind scorul final de 4-1 pentru Vaslui.