14 C
23-apr.-2024

“Galben-verzii” rãmân verticali pe timp de furtunã

FC Vaslui 8 – 1 Corona Brasov!

Dupa ce etapa trecutã au reusit sã se întoarcã cu trei puncte de pe terenul campioanei, “galben-verzii” si-au continuat marsul spre Europa si în runda aceasta, bãtând cu un neverosimil 8-1 echipa de pe ultimul loc, Corona Brasov. Mãcinati în continuare de probleme financiare, jucãtorii lui Ciobotariu au avut de partea lor ambitia si dorinta de a demonstra cã formeazã un grup puternic si unit, în timp ce formatia oaspete nu s-a obosit deloc sã arate cã-si demonstreazã renumele de “prim-divizionarã”. Debutul spectacolului de pe “Municipal” l-a avut în prim plan pe Madson, brazilianul deschizând scorul dupã 20 de minute. Întãrâtat de clujeanul Lemnaru, atacant care i-a luat locul în topul celor mai buni marcatori din Liga I, Liviu Antal a confiscat mingea dupã penalty-ul dictat de Mladinovic în minutul 35 si a înscris pentru 2-0. 8 minute mai târziu, fundasul Coronei, Forika îsi readuce coechipierii în joc dupã golul marcat din corner, însã pentru putin timp. Ionut Balaur (42) si Nuno Viveiros (45) îi repun pe “galben-verzi” în postura de favoriti ai partidei si stabilesc scorul pauzei, 4-1 pentru FC Vaslui. Cu toate cã aveau un avantaj considerabil, vasluienii nu au redus deloc motoarele nici în a doua reprizã, ba mai mult, au mai dat patru “boabe”. Autorul primelor douã, Mike Temwanjera, de fiecare datã din pasa lui Musat, a punctat cu capul din 6 metri, pentru ca apoi sã facã “set” cu un sut din careul mic al lui Marc. A urmat o dejucare perfectã a lui Antal a pasului la ofsaid, si un nou gol în poarta Brasovului, 7-1. Multumit, publicul si-a arãtat din nou atasamentul fatã de echipã si a început sã cânte si sã aplaude împreunã cu suporterii de la Peluza Nord. “Suntem mândri de voi” se auzea din tribune, iar cu patru minute înainte de final, Musat si-a încununat prestatia foarte bunã cu un gol din loviturã liberã, stabilind în acelasi timp scorul final, 8-1. În urma rezultatului cu ultima clasatã, FC Vaslui revine pe locul patru în campionat, la 2 puncte în fata dinamovistilor si la 6 fatã de Pandurii.

Antal, din nou cel mai bun marcator al Ligii I.

Datoritã celor douã goluri marcate cu Corona Brasov, Liviu Antal l-a egalat pe Valentin Lemnaru în topul celor mai buni marcatori din Liga I, fiecare cu câte 13 reusite. Vasluianul a declarat dupã meci cã este interesat sã se transfere la o echipã mai puternicã decât FC Vaslui “ A fost o partidã destul de grea la începutul jocului. Suntem foarte mândri, de echipa, de colegi, de staff-ul tehnic. Ne bucurãm cã câstigãm si jucãm din ce în ce mai bine. Noi ne dorim sã jucãm din ce în ce mai bine. Nu stiu când se vor rezolva problemele de la Vaslui. Nu ne gândim la grevã, ne bucurãm de victorie acum. Dedic cele douã goluri familiei mele. Voi vedea la sfârsitul campionatului dacã voi rãmâne sau nu la echipã. Si Lemnaru, si eu, ne dorim sã fim golgheteri la finalul campionatului. Steaua este una dintre echipele puternice ale campionatului, dar nu vreau sã spun mai multe, pentru cã nu sunt concrete lucrurile acum.”