15.5 C
24-apr.-2024

“Galben-verzii”, dupã chipul si asemãnarea lui Balint (FC Vaslui – Ceahlãul, 2-0)

CA ACASÃ … Vasluienii au jucat fãrã trac pe o arenã unde au cunoscut consacrarea europeanã

FORTÃ … FC Vaslui nu se predã si desi nu mai are nicio sansã sã prindã un loc de Europa League, face un meci spectaculos la P. Neamt. Cârcotasii spuneau înainte de începerea partidei, cã echipa lui Porumboiu va veni sub Petricica sã facã figuratie si sã cedeze puncte pentru a o ajuta pe Ceahlãul sã se depãrteze de zona fierbinte a retrogradãrii. Nu a fost sã fie asa, elevii lui Balint au fãcut un meci mare.

Vasluiul a început în sfârsit sã joace fotbal, învingând fãrã drept de apel echipa lui Pinalti. Din pãcate prea târziu, fiindcã în ultimele trei meciuri, elevii lui Balint nu mai pot recupera diferenta de puncte, care iar asigura o calificare în Europa League. “Nu mai avem nicio sansã sã ne calificãm în Europa, dar meciul cu Dinamo e foarte important pentru viitorul echipei. Calificarea am pierdut-o în cele douã meciuri cu U. Cluj si Gaz Metan Medias, în care am fãcut niste greseli copilãresti, dar vã garantez cã sub conducerea mea echipa nu le va mai face” a declarat antrenorul “galben-verzilor”, dupã victoria de la Piatra Neamt. Încã din primele minute, FC Vaslui a arãtat o poftã de joc nemaiîntâlnitã în ultimele meciuri, semn cã Balint a reusit sã “ungã” mecanismele uzate ale unei echipe distruse psihic de Hizo. În min. 5, bãtrânul Temwanjera prinde o minge în careu si în stilul lui Wesley trage în plasa lateralã a portii. Mai mult, atacantul face meciul vietii sale la Vaslui, fiind prezent la mai toate fazele fie în atac, cât si în defensivã. Tot acesta deschide si scorul, în minutul 63, cu un sut sãnãtos la coltul lung. De remarcat, cã pasa de gol a venit de la Antal, care a reusit sã împingã o minge cu capul peste apãrarea nemteanã preocupatã sã iasã la offsaid. În prima reprizã, condusi de Sânmãrtean, vasluienii au jucat excelent, preluând cârma jocului, însã contratacurile tãioase ale nemtenilor erau sã ne punã în dificultate. În minutrul 26, doar naivitatea lui Constantinescu si inspiratia lui Celeban au fãcut ca nemtenii sã nu deschidã scorul, dupã ce atacantul de la Ceahlãul a preferat sã centreze în fata portii în loc sã suteze, dupã o cursã de 30 de metri. Cãlcâiul lui Celeban a fost salvator. Constantinescu mai rateazã si în partea a doua a jocului (min 68), dând cu capul putin pe lângã poartã. În a doua reprizã nemtenii sunt mai hotãrâti, însã FC Vaslui îsi dã drumul la joc. Balint încet, încet imprimã stilul sãu ofensiv si la mai fiecare fazã de atac “galben-verzii” aduc câte trei oameni la finalizare. Deasemenea mutã inspirat, iar introducera lui Stanciu dã in suflu nou echipei. S-a vãzut si în teren cã elevii lui Balint comunicau mai bine formând o echipã mai unitã si mai disciplinatã tactic. Dacã în meciul trecut dupã marcarea golului, jucãtorii au fãcut pasul înapoi, acum Balint a fãcut schimbãrile inspirat, dar si înselãtor. Practic Stanciu a intrat în teren preluând sarcinile lui Sânmãrtean, iar Costin a închis jocul prin sacrificarea unui vârf (Buhãescu), desi schimbãrile au fost an pic pe dos: Stanciu îl înlocuieste pe Buhãescu si Raul Costin pe Sânmãrtean. Acest lucru ia bulversat pe nemteni. Costel Enache neîntelegând miscãrile lui Balint, nu mutã la timp si dã posibilitatea Vasluiului sã marcheze cel de-al doilea gol dupã 12 minute, într-o perioadã când echipa sa era pe val. Stanciu, în min 75, face ce stie mai bine, înnoadã toatã apãrarea nemteanã si trage sec în barã. Antal, atent, preia de la 11 metri si marcheazã al doilea sãu gol de când e la Vaslui si al doilea gol al partidei. “Galben-verzii” mai puteau înscrie, însã pânã la final nu se mai întâplã nimic. Doar Balas iese în evidentã acordând un cartonas rosu lui Andrei Marc, la un fault din spate la Caue.